Certyfikacja z zakresu sieci WLAN generalnie nie różni się niczym szczególnym od jej odpowiedników z innych obszarów sieci komputerowych. Mamy więc do czynienia z różnymi poziomami zaawansowania, wieloma organizacjami i firmami utrzymującymi własne ścieżki certyfikacji, a egzaminy zdawane są w zewnętrznych centrach testowych. W tym artykule przeczytasz o najpopularniejszych ścieżkach certyfikacji z zakresu sieci bezprzewodowych.
Okiem Gartnera – stan na rok 2023.
Stan i poziom rywalizacji na rynku rozwiązań sieci komputerowych w przystępny sposób przedstawia raport Gartnera. W chwili publikacji tego artykułu najnowszym wydaniem jest to z września 2022. roku. Magiczny kwadrant dla przewodowych i bezprzewodowych sieci LAN w środowisku Enterprise prezentuje się następująco:
Skupimy się na prawej górnej ćwiartce tego układu, w której to znajdują się liderzy dla tej dziedziny według raportu Gartnera. Spośród nich szczególnie interesująca jest poniższa trójka:
- Juniper,
- HPE (Aruba),
- Cisco.
A dlaczego uważam, że akurat certyfikacja związana z tymi liderami z raportu Gartnera może okazać się opłacalna?
Po pierwsze – specyfika raportu. Dotyczy on rozwiązań stosowanych głównie na rynku korporacyjnym, czyli w dużej mierze dla odbiorców o największych wymaganiach. Raport wskazuje najlepszych graczy, którzy są w stanie odpowiedzieć na wymagania klientów przed konkurencją o mniejszych zasobach finansowych. Znajomość rozwiązań będących na topie jest istotna, stąd zainteresowanie najlepszymi producentami w tej dziedzinie.
Po drugie – przełożenie na rynek pracy. Artykuł ten odnosi się do najbardziej pożądanych certyfikatów WLAN w tym roku. Ofert pracy związanych z nimi może być stosunkowo dużo, a w konsekwencji ich posiadacz może znaleźć się w korzystnej sytuacji. Co ważne, może to przekładać się na jedne z najlepiej opłacanych ofert na rynku pracy, ale nie musi. Równie dobrze można trafić na perełkę związaną z obsługą niszowego sprzętu, ale znalezienie takiej opcji będzie już dużo mniej prawdopodobne. Stąd bierze się obrany tok myślenia.
Dwóch liderów z raportu Gartnera świadomie pomijam w tej aktualizacji:
- Extreme Networks – to duży gracz, ale przede wszystkim na rynku amerykańskim,
- Huawei – organizacje państwowe i większe firmy raczej niechętnie patrzą na rozwiązania chińskiego giganta.
Na koniec nie mogłem pominąć organizacji CWNP (Certified Wireless Network Professionals), która dostarcza certyfikację dotyczącą Wi-Fi w wydaniu vendor-neutral, to jest skupiając się przede wszystkim na specyfikacji standardu IEEE 802.11, a nie na sposobie konfiguracji czegoś na sprzęcie jednego z wielu producentów.
Co dzięki temu zyskujemy? Wiedzę fundamentalną, związaną ze standardem, czyli faktycznymi założeniami dla danej techniki komunikacji.
Zazwyczaj certyfikacja składa się z trzech poziomów:
- Associate – poziom podstawowy, omawiający zagadnienia dla osób początkujących.
- Professional – poziom zaawansowany, omawiający bardziej skomplikowane zagadnienia, wymagający doświadczenia w pracy z nimi.
- Expert – poziom ekspercki, poruszający najtrudniejsze tematy z danej dziedziny.
W kolejnych sekcjach opisuję wybrane egzaminy wchodzące w skład przytoczonych już producentów i organizacji.
Poziom Associate
Z racji braku możliwości zwirtualizowania scenariuszy laboratoryjnych dla komunikacji bezprzewodowej, na poziomie Associate należy się spodziewać wyłącznie pytań teoretycznych w formie testowej (ewentualnie lubiane przez Cisco ’drag and drop’). Jest to spora różnica w porównaniu do egzaminów z obszaru np. Routing & Switching, gdzie oprócz pytań testowych możemy trafić także na zadania praktyczne.
CWNA
Pełna nazwa: Certified Wireless Network Administrator
Wymagania wstępne: brak
Egzaminy: 1 (na dzień publikacji artykułu CWNA-108, od września 2023 CWNA-109)
Koszt egzaminu: $250 (stan na dzień publikacji artykułu)
Więcej o certyfikacie: CWNA jest podstawowym certyfikatem z zakresu sieci bezprzewodowych Wi-Fi oferowanym przez organizację CWNP. Podkreślam, że jest to certyfikacja typu vendor-neutral, tzn. nie jest wymagana wiedza na temat rozwiązań, architektur i implementacji konkretnych producentów sprzętu sieciowego. Zakres egzaminu jest dość obszerny. Wymagana jest znajomość m.in. zjawisk fizycznych związanych z falą radiową, standardu IEEE 802.11, metod dostępu do medium bezprzewodowego, technik komunikacji bezprzewodowej, a także podstaw projektowania sieci Wi-Fi i zapewnienia jej bezpieczeństwa.
JNCIS-MistAI
Pełna nazwa: Juniper Networks Certified Internet Specialist Mist AI
Wymagania wstępne: JNCIA-MistAI
Egzaminy: 1 (JN0-451)
Koszt egzaminu: $300 (stan na dzień publikacji artykułu)
Więcej o certyfikacie: Zakres tematyczny certyfikacji JNCIS-MistAI częściowo nawiązuje do CWNA. Należy się jednak dodatkowo spodziewać informacji specyficznych dla rozwiązań firmy Juniper – ich architektury WLAN, chmury Juniper, podstawowych zagadnień konfiguracyjnych, znajomości nazewnictwa oraz procedur typowych dla sprzętu Juniper itp.
W tej ścieżce istnieje jeszcze niższy stopień o nazwie JNCIA-MistAI (Juniper Networks Certified Internet Associate Mist AI), ale jego zakres tematyczny praktycznie w żaden sposób nie nawiązuje do standardu IEEE 802.11. Porusza natomiast kwestie typowe dla rozwiązań firmy Juniper – podstawowe konfiguracje, poruszanie się w interfejsie chmury Juniper itp. Z tego powodu JNCIA-Mist AI traktuję jako poziom Entry (coś poniżej Associate), a dopiero JNCIS-MistAI spełnia moje wymagania dla poziomu prawdziwego Associate.
ACMA
Pełna nazwa: Aruba Certified Mobility Associate
Wymagania wstępne: brak
Egzaminy: n/a (od 1. maja 2023 r. egzamin nieaktywny)
Koszt egzaminu: n/a (od 1. maja 2023 r. egzamin nieaktywny)
Więcej o certyfikacie: Ponownie certyfikacja od producenta sprzętu sieciowego, tym razem Aruba. Zakres egzaminu obejmuje wiedzę typową dla komunikacji bezprzewodowej zgodnej ze standardem IEEE 802.11, a dodatkowo znajomość architektury WLAN w rozwiązaniach z użyciem oprogramowania Aruba OS w wersji 8. Ponadto wymagana jest wiedza dotycząca sprzętu, rozwiązań i procedur typowych dla firmy Aruba.
Uwaga – od 1. maja 2023 r. egzamin jest nieaktywny i nie będzie można go już zdawać. Mimo to nie traci on swojej wartości, moim zdaniem przynajmniej do 2024 roku. Sukcesorem staje się egzamin ACA – Campus Access (Aruba Certified Associate – Campus Access), który jednak drastycznie zmniejsza zakres działki bezprzewodowej na rzecz innych rozwiązań z zakresu sieci LAN i nie tylko. Tym samym Aruba podejmuje ścieżkę podobną do Cisco, które jakiś czas temu skompresowało prawie wszystkie podstawowe egzaminy do jednego CCNA.
Poziom Professional
Podobnie jak w przypadku poziomu Associate, na szczeblu Professional również nie powinniśmy otrzymać zadań konfiguracyjnych. Ten poziom wymaga szerokiej wiedzy teoretycznej z zakresu sieci bezprzewodowych oraz doświadczenia w pracy z nimi.
CWNP
Pełna nazwa: Certified Wireless Network Professional
Wymagania wstępne: CWNA
Egzaminy: 3 (CWSP-207, CWAP-404, CWDP-304)
Koszt egzaminów: $975 (3 x $325, stan na dzień publikacji artykułu)
Więcej o certyfikacie: CWNP to drugi poziom certyfikacji WLAN od organizacji o tej samej nazwie. Na poziom Professional składają się trzy egzaminy:
- CWSP (Certified Wireless Security Professional),
- CWAP (Certified Wireless Analysis Professional),
- CWDP (Certified Wireless Design Professional).
Aby uzyskać pełną certyfikację CWNP wszystkie egzaminy powyżej muszą być zdane i nadal ważne. Traktują one odpowiednio o bezpieczeństwie w sieciach bezprzewodowych, analizie ramek IEEE 802.11 i rozwiązywaniu problemów w sieci oraz zasadach projektowania sieci Wi-Fi z naciskiem na dobre praktyki ustalone przez organizację CWNP. Tak jak w przypadku CWNA, tak i tutaj nie uczymy się o rozwiązaniach specyficznych dla konkretnych producentów sprzętu WLAN. Zamiast tego zdobywamy uniwersalną wiedzę na temat ogólnie dostępnych standardów.
Egzaminy koncentryczne CCNP Enterprise
Pełna nazwa: Cisco Certified Network Professional Enterprise
Wymagania wstępne: brak
Egzaminy: 2 niezależne (300-425 ENWLSD, 300-430 ENWLSI)
Koszt egzaminów: $300 każdy (stan na dzień publikacji artykułu)
Więcej o certyfikacie: Główny egzamin certyfikatu CCNP Enterprise (ENCOR) skupia się na rozwiązaniach dookoła sieci LAN, dlatego w temacie WLAN interesujące będą dla nas tylko dwa dostępne egzaminy koncentryczne:
- 300-425 ENWLSD (Designing Cisco Enterprise Wireless Networks),
- 300-430 ENWLSI (Implementing Cisco Enterprise Wireless Networks).
W obu przypadkach wymagana jest szeroka wiedza na temat sieci WLAN w rozwiązaniach dostarczanych przez firmę Cisco. Na egzaminach sprawdzana jest znajomość m.in. zasad projektowania sieci WLAN dla konkretnych zastosowań oraz warunków i technik implementacji sprzętu firmy Cisco. Ponadto należy znać metody zabezpieczania sieci bezprzewodowych i dobre praktyki rozwiązywania problemów w sieci Wi-Fi.
ACMP
Pełna nazwa: Aruba Certified Mobility Professional
Wymagania wstępne: brak
Egzaminy: n/a (od 1. maja 2023 r. egzamin nieaktywny)
Koszt egzaminu: n/a (od 1. maja 2023 r. egzamin nieaktywny)
Więcej o certyfikacie: Na ten certyfikat składa się tylko jeden egzamin, na którym wymagana jest zaawansowana znajomość architektury WLAN w rozwiązaniach z użyciem oprogramowania Aruba OS 8. Do tego konieczne jest pełne zrozumienie funkcjonalności i procedur występujących w tym środowisku, a także umiejętność rozwiązywania problemów w sieci bezprzewodowej.
Podobnie do egzaminu ACMA, tak i w tym przypadku przewiduję, że osoby posiadające ACMP będą mogły wykorzystać jego wartość przynajmniej do 2024 roku. Następcą ACMP jest ACP – Campus Access (Aruba Certified Professional – Campus Access), który również mocno ogranicza zakres materiału na temat sieci bezprzewodowych.
Poziom Expert
Do omówienia pozostał poziom ekspercki, na którym wielogodzinne egzaminy praktyczne nie są niczym niezwykłym. Choć są od tego wyjątki. Przeczytasz o tym w naszym darmowym NSSletterze – mailingu dla sieciowców głodnych wiedzy.
Dołączając uzyskasz dostęp również do archiwum – tematykę tego artykułu rozszerzyliśmy w NSSletterze 29. Rozwiń swoją wiedzę już teraz i zapisz się używając formularza poniżej.