Na czym polega praca sieciowca?

Na czym polega praca sieciowca? Niektórzy by mogli o tym opowiadać godzinami, a inni… nie wiedzieć co powiedzieć! Zależy jeszcze kto pyta – trudno przecież używać języka branżowego w rozmowie z osobą kompletnie niezwiązaną z tą dziedziną. Myślę jednak, że udało mi się znaleźć złoty środek. Zapraszam do lektury mojego spojrzenia na pracę typowego sieciowca.

Co ja tak naprawdę robię?

Święta za pasem, czas rodzinnych spotkań i opowiadania „co u nas słychać„. Naszła mnie refleksja w tym temacie – w jaki sposób uniknąć określenia informatyk (wszak wielu z nas obrusza się na ten tytuł, prawda? 😉 ) i zgrabnie uchwycić najważniejsze aspekty w pracy sieciowca? Zresztą Ci co pracują w tym zawodzie doskonale wiedzą o czym mówię…

Sieciowiec w oczach różnych osób
Sieciowiec w oczach różnych osób

Refleksja przerodziła się w pełną myśl i zabrałem się za kompletowanie własnych doświadczeń i przemyśleń. Wszystko po to, by odpowiedzieć na pytanie na czym polega praca sieciowca?”. Odpowiedź podzieliłem na cztery główne obszary, które przybliżą Ci moje spojrzenie na pracę w sieciach komputerowych.

Kto jest moim klientem?

Pierwsza kwestia dotyczy odbiorcy naszych usług. Generalnie dostrzegam tutaj dwie możliwości, które mogą przekładać się na postrzeganie naszej pracy i jej specyfikę.

Wewnętrzny dział IT

Spotykany zarówno w małych i średnich firmach, jak i w wielkich przedsiębiorstwach. Jest to wydzielony dział w strukturach firmy, którego zadaniem jest dostarczanie wszelkich usług z dziedziny IT. Komu? Całemu przedsiębiorstwu, w którym jest się zatrudnionym.

Outsourcing

Powyższe określenie oznacza wydzielenie pewnych obszarów, czy też całych działów przedsiębiorstwa i przekazanie ich do realizacji innym podmiotom. Jednym z przykładów jest oczywiście outsourcing usług IT – od strony finansowej często korzystniejszym rozwiązaniem jest rezygnacja z wewnętrznego działu IT i przekazanie roli zarządzania siecią do zewnętrznego podmiotu.

Z punktu widzenia sieciowca w takim przypadku świadczymy usługi dla zewnętrznego klienta/klientów, co może wiązać się z bardziej rygorystycznymi zasadami dostarczania serwisu (np. określony maksymalny czas na rozwiązanie problemu, tzw. SLA), ale i większym prestiżem.

Skąd zarządzam?

Wątek związany z fizycznym dostępem do zarządzanej infrastruktury. Ponownie wyszczególniłem dwa możliwe scenariusze, które prawdę mówiąc mogą wspólnie utworzyć wersję hybrydową – trochę jednego, trochę drugiego. Od nich może zależeć zakres obowiązków sieciowca.

Lokalnie

W tym przypadku mamy dostęp fizyczny do zarządzanej infrastruktury sieciowej, zazwyczaj wiąże się to z przebywaniem w placówce naszego klienta. Zakres obowiązków może urosnąć o te, których nie można wykonać zdalnie – montaż i demontaż sprzętu sieciowego, podłączanie urządzeń, wstępna konfiguracja, wymiana kabli itp.

Zdalnie

Coraz częściej spotykany wariant pracy, zwłaszcza w związku z rosnąca popularnością outsourcingu. W tym przypadku zespół sieciowy zarządza zdalnie siecią klienta i w razie potrzeby wspierany jest przez mocno okrojone zasoby lokalne, bądź mobilne jednostki odwiedzające placówki klienta tylko w razie potrzeby.

Zakres tematyczny

Można iść szeroko, można iść wąsko. Co mam na myśli? Zakres technologii, ich rodzaje i obszary sieci, którymi zajmujemy się na co dzień.

Szeroki zakres

Oznacza to tyle, że zajmujemy się wieloma obszarami sieci, a czasem dosłownie wszystkim. Dla przykładu sieciowiec może mieć pod swoją opieką następujące rodzaje urządzeń:

  • Switche
  • Routery
  • WLAN Controllery
  • Access Pointy
  • Firewalle
  • Load Balancery
  • Akceleratory WAN
  • a czasem nawet Servery

A w skrajnych przypadkach, od czasu do czasu, musi zająć się nawet niedziałającą drukarką. Wydaje się to być ciekawym doświadczeniem zwłaszcza na początku pracy w sieciach, ponieważ pozwala poznać szerokie spektrum tematyczne i wybrać dalszą drogę rozwoju.

Wąska działka

W moim mniemaniu jest to idealna kontynuacja pracy z poprzedniego punktu. Po zapoznaniu się z różnymi technologiami można wybrać jedną, którą maksymalizuje się pod względem wiedzy, praktyki i doświadczenia. Dzięki temu taki pracownik jest w stanie stać się faktycznym specjalistą w danej dziedzinie i ma dobre pojęcie o tym, jak jego kawałek sieci współgra z pozostałymi obszarami infrastruktury.

Stanowisko i obowiązki

Na sam koniec zostawiłem to, czym faktycznie może zajmować się sieciowiec. Opcji jest mnóstwo, poniżej przytaczam kilka spośród najpopularniejszych.

Network Operations Center

Zespół zajmujący się monitorowaniem stanu sieci i reagowaniem na ewentualne problemy. Słowo klucz w tym przypadku to ticket, czyli zgłoszenie automatyczne bądź manualne o zaistnieniu problemu z siecią. Zazwyczaj zespół podzielony jest na kilka linii wsparcia o różnym poziomie wiedzy i doświadczenia, a problemy niemożliwe do rozwiązania na danym szczeblu przechodzą na kolejny.

Projekty i nowe wdrożenia

Zadaniem sieciowca pracującego w tym obszarze może być zaimplementowanie dodatkowych urządzeń w istniejącej placówce, zbudowanie sieci w całkiem nowej lokacji od zera oraz wszelkiego rodzaju migracje. W zakres obowiązków pracownika może wchodzić przygotowanie konfiguracji i wgranie jej na urządzenia, przygotowanie dokumentacji po wdrożeniu itp. Słowem – projekty.

Design i architektura

To zadanie dla doświadczonego pracownika, który jest w stanie z trochę wyższej perspektywy nakreślić np. schemat wdrożenia nowej usługi, wskazać jego kluczowe aspekty, przygotować wzorce konfiguracyjne i projektowe. Taka osoba ma poważny wpływ na wyznaczanie drogi, jaką podąży rozwój infrastruktury sieciowej w danym przedsiębiorstwie.

Onsite support

W zakres obowiązków może wchodzić instalacja sprzętu i jego prekonfiguracja, prowadzenie okablowania i łączenie urządzeń. Jakby nie było osoba lokalnie wspierająca zdalnego inżyniera powinna mieć pojęcie o sieciach komputerowych. Nie jest to oczywiście regułą i czasami jest konieczna współpraca z osobą, która takiego pojęcia nie ma (co jest dość często źródłem frustracji w pracy sieciowca) 🙂

Ogromnym plusem jest fakt, że możliwe jest utworzenie prawie dowolnej kombinacji z powyższych obszarów. Dzięki temu przy odrobinie szczęścia trafisz na wymarzoną pracę dopasowaną do Twojego doświadczenia i preferencji. A nawiązując do pytania postawionego na początku – jeśli potrafisz wytłumaczyć swojej rodzinie i znajomym czym zajmujesz się w pracy, to faktycznie wiesz co tam robisz.

A na czym według Ciebie polega praca sieciowca?

🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość głosów: 21

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

Jak możemy poprawić tę publikację?

Łukasz Kowalski
Network Architect, Współtwórca Na Styku Sieci