Więcej

  Na czym polega praca sieciowca?

  Na czym polega praca sieciowca? Niektórzy by mogli o tym opowiadać godzinami, a inni… nie wiedzieć co powiedzieć! Zależy jeszcze kto pyta – trudno przecież używać języka branżowego w rozmowie z osobą kompletnie niezwiązaną z tą dziedziną. Myślę jednak, że udało mi się znaleźć złoty środek. Zapraszam do lektury mojego spojrzenia na pracę typowego sieciowca.

  Co ja tak naprawdę robię?

  Święta za pasem, czas rodzinnych spotkań i opowiadania „co u nas słychać„. Naszła mnie refleksja w tym temacie – w jaki sposób uniknąć określenia informatyk (wszak wielu z nas obrusza się na ten tytuł, prawda? 😉 ) i zgrabnie uchwycić najważniejsze aspekty w pracy sieciowca? Zresztą Ci co pracują w tym zawodzie doskonale wiedzą o czym mówię…

  Sieciowiec w oczach różnych osób
  Sieciowiec w oczach różnych osób

  Refleksja przerodziła się w pełną myśl i zabrałem się za kompletowanie własnych doświadczeń i przemyśleń. Wszystko po to, by odpowiedzieć na pytanie na czym polega praca sieciowca?”. Odpowiedź podzieliłem na cztery główne obszary, które przybliżą Ci moje spojrzenie na pracę w sieciach komputerowych.

  Kto jest moim klientem?

  Pierwsza kwestia dotyczy odbiorcy naszych usług. Generalnie dostrzegam tutaj dwie możliwości, które mogą przekładać się na postrzeganie naszej pracy i jej specyfikę.

  Wewnętrzny dział IT

  Spotykany zarówno w małych i średnich firmach, jak i w wielkich przedsiębiorstwach. Jest to wydzielony dział w strukturach firmy, którego zadaniem jest dostarczanie wszelkich usług z dziedziny IT. Komu? Całemu przedsiębiorstwu, w którym jest się zatrudnionym.

  Outsourcing

  Powyższe określenie oznacza wydzielenie pewnych obszarów, czy też całych działów przedsiębiorstwa i przekazanie ich do realizacji innym podmiotom. Jednym z przykładów jest oczywiście outsourcing usług IT – od strony finansowej często korzystniejszym rozwiązaniem jest rezygnacja z wewnętrznego działu IT i przekazanie roli zarządzania siecią do zewnętrznego podmiotu.

  Z punktu widzenia sieciowca w takim przypadku świadczymy usługi dla zewnętrznego klienta/klientów, co może wiązać się z bardziej rygorystycznymi zasadami dostarczania serwisu (np. określony maksymalny czas na rozwiązanie problemu, tzw. SLA), ale i większym prestiżem.

  Skąd zarządzam?

  Wątek związany z fizycznym dostępem do zarządzanej infrastruktury. Ponownie wyszczególniłem dwa możliwe scenariusze, które prawdę mówiąc mogą wspólnie utworzyć wersję hybrydową – trochę jednego, trochę drugiego. Od nich może zależeć zakres obowiązków sieciowca.

  Lokalnie

  W tym przypadku mamy dostęp fizyczny do zarządzanej infrastruktury sieciowej, zazwyczaj wiąże się to z przebywaniem w placówce naszego klienta. Zakres obowiązków może urosnąć o te, których nie można wykonać zdalnie – montaż i demontaż sprzętu sieciowego, podłączanie urządzeń, wstępna konfiguracja, wymiana kabli itp.

  Zdalnie

  Coraz częściej spotykany wariant pracy, zwłaszcza w związku z rosnąca popularnością outsourcingu. W tym przypadku zespół sieciowy zarządza zdalnie siecią klienta i w razie potrzeby wspierany jest przez mocno okrojone zasoby lokalne, bądź mobilne jednostki odwiedzające placówki klienta tylko w razie potrzeby.

  Zakres tematyczny

  Można iść szeroko, można iść wąsko. Co mam na myśli? Zakres technologii, ich rodzaje i obszary sieci, którymi zajmujemy się na co dzień.

  Szeroki zakres

  Oznacza to tyle, że zajmujemy się wieloma obszarami sieci, a czasem dosłownie wszystkim. Dla przykładu sieciowiec może mieć pod swoją opieką następujące rodzaje urządzeń:

  • Switche
  • Routery
  • WLAN Controllery
  • Access Pointy
  • Firewalle
  • Load Balancery
  • Akceleratory WAN
  • a czasem nawet Servery

  A w skrajnych przypadkach, od czasu do czasu, musi zająć się nawet niedziałającą drukarką. Wydaje się to być ciekawym doświadczeniem zwłaszcza na początku pracy w sieciach, ponieważ pozwala poznać szerokie spektrum tematyczne i wybrać dalszą drogę rozwoju.

  Wąska działka

  W moim mniemaniu jest to idealna kontynuacja pracy z poprzedniego punktu. Po zapoznaniu się z różnymi technologiami można wybrać jedną, którą maksymalizuje się pod względem wiedzy, praktyki i doświadczenia. Dzięki temu taki pracownik jest w stanie stać się faktycznym specjalistą w danej dziedzinie i ma dobre pojęcie o tym, jak jego kawałek sieci współgra z pozostałymi obszarami infrastruktury.

  Stanowisko i obowiązki

  Na sam koniec zostawiłem to, czym faktycznie może zajmować się sieciowiec. Opcji jest mnóstwo, poniżej przytaczam kilka spośród najpopularniejszych.

  Network Operations Center

  Zespół zajmujący się monitorowaniem stanu sieci i reagowaniem na ewentualne problemy. Słowo klucz w tym przypadku to ticket, czyli zgłoszenie automatyczne bądź manualne o zaistnieniu problemu z siecią. Zazwyczaj zespół podzielony jest na kilka linii wsparcia o różnym poziomie wiedzy i doświadczenia, a problemy niemożliwe do rozwiązania na danym szczeblu przechodzą na kolejny.

  Projekty i nowe wdrożenia

  Zadaniem sieciowca pracującego w tym obszarze może być zaimplementowanie dodatkowych urządzeń w istniejącej placówce, zbudowanie sieci w całkiem nowej lokacji od zera oraz wszelkiego rodzaju migracje. W zakres obowiązków pracownika może wchodzić przygotowanie konfiguracji i wgranie jej na urządzenia, przygotowanie dokumentacji po wdrożeniu itp. Słowem – projekty.

  Design i architektura

  To zadanie dla doświadczonego pracownika, który jest w stanie z trochę wyższej perspektywy nakreślić np. schemat wdrożenia nowej usługi, wskazać jego kluczowe aspekty, przygotować wzorce konfiguracyjne i projektowe. Taka osoba ma poważny wpływ na wyznaczanie drogi, jaką podąży rozwój infrastruktury sieciowej w danym przedsiębiorstwie.

  Onsite support

  W zakres obowiązków może wchodzić instalacja sprzętu i jego prekonfiguracja, prowadzenie okablowania i łączenie urządzeń. Jakby nie było osoba lokalnie wspierająca zdalnego inżyniera powinna mieć pojęcie o sieciach komputerowych. Nie jest to oczywiście regułą i czasami jest konieczna współpraca z osobą, która takiego pojęcia nie ma (co jest dość często źródłem frustracji w pracy sieciowca) 🙂

  Ogromnym plusem jest fakt, że możliwe jest utworzenie prawie dowolnej kombinacji z powyższych obszarów. Dzięki temu przy odrobinie szczęścia trafisz na wymarzoną pracę dopasowaną do Twojego doświadczenia i preferencji. A nawiązując do pytania postawionego na początku – jeśli potrafisz wytłumaczyć swojej rodzinie i znajomym czym zajmujesz się w pracy, to faktycznie wiesz co tam robisz.

  A na czym według Ciebie polega praca sieciowca?

  🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

  Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 20

  Brak ocen. Bądź pierwszy!

  Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

  Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

  Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

  Jak możemy poprawić tę publikację?

  Łukasz Kowalski
  Network Architect, Współtwórca Na Styku Sieci

  9 KOMENTARZE

  guest
  9 - Ilość komentarzy
  Sortuj wg najstarszych
  Sortuj wg najnowszych Sortuj wg najlepszych
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Magda

  Cześć!
  Może stworzycie artykuł /podcast o kobietach – sieciowcach? Albo ogólnie o kobietach w branży IT. Ciekawa jestem jak wiele kobiet-sieciowców spotkaliście na swojej drodze i jak sobie radzą
  😉

  Generalnie bardzo lubię Wasze materiały, bardzo mnie motywują do działania, mimo że do tej pory nie wierzyłam, że poradzę sobie w branży IT.
  Pozdrawiam Was serdecznie i życzę coraz więcej sukcesów!

  Damian Michalak

  Cześć Magda!

  Dziękujemy za ciepłe słowa – fajnie jest móc motywować innych 🙂 Co do artykułu/podcastu na temat kobiet w IT i w sieciach komputerowych to temat chodzi nam po głowie już od dłuższego czasu. Problem jest natomiast taki, że potencjalnych rozmówczyń (takich, które znamy) jest mało (nad czym bardzo ubolewamy). Szukamy, prowadzimy rozmowy. Materiał się na pewno pojawi, ale nie mogę obiecać konkretnego terminu 🙂

  Pozdrawiam,
  Damian

  Damian Michalak

  To pytanie swoją drogą mnie zainspirowało do dzisiejszego odcinka VLOGa 😉 https://www.youtube.com/watch?v=FavCMG8vL4o

  Magda

  Śledzę Twoje vlogi na bieżąco i jakie było moje zdziwienie jak zobaczyłam dzisiejszy temat! Cieszę się, że moje pytanie było inspiracją. Czekam również na kolejny podcast 😀
  Pozdrawiam serdecznie!

  Damian Michalak

  🙂

  Przemek Dera

  Odnosnie kobiet w dziedzinie sieci to bylem na kilku dniowym kursie w Cambridge (CCNP) i na 30 os tylko ja i jedna jedyna kobieta zdalismy za 1 razem 3 egzamy 🙂

  Adam

  Sieciowiec to tylko LAN/WAN czy też zagadnienia z FW? Bo często są wydzielone osobne działy do LAN/WANu i do FW.

  Przygotowujesz się do certyfikacji CCNA?

  Zapisz się na nasz NSSletter, a co tydzień we wtorek rano otrzymasz porcję sieciowej wiedzy oraz porady dotyczące certyfikacji.

  Uzupełniając powyższe pole wyrażasz zgodę na otrzymywanie od GetGoodNet Damian Michalak z siedzibą we Wrocławiu newslettera zawierającego treści edukacyjne. Zgodę możesz wycofać w każdym czasie.

  NSS na Social Media

  1,611FaniLubię
  72ObserwującyObserwuj
  133ObserwującyObserwuj
  1,220SubskrybującySubskrybuj

  Najnowsze artykuły

  spot_img

  Może Cię też zainteresować...

  9
  0
  Co sądzisz na temat tej publikacji? Zostaw proszę komentarzx
  ()
  x