Na czym polega praca sieciowca? Niektórzy by mogli o tym opowiadać godzinami, a inni… nie wiedzieć co powiedzieć! Zależy jeszcze kto pyta – trudno przecież używać języka branżowego w rozmowie z osobą kompletnie niezwiązaną z tą dziedziną. Myślę jednak, że udało mi się znaleźć złoty środek. Zapraszam do lektury mojego spojrzenia na pracę typowego sieciowca.
Co ja tak naprawdę robię?
Po jednym z rodzinnych spotkań i opowiadania „co u mnie słychać”, naszła mnie refleksja w tym temacie – w jaki sposób uniknąć określenia informatyk (wszak wielu z nas obrusza się na ten tytuł, prawda? 😉 ) i zgrabnie uchwycić najważniejsze aspekty w pracy sieciowca? Zresztą Ci co pracują w tym zawodzie doskonale wiedzą o czym mówię…
Refleksja przerodziła się w pełną myśl i zabrałem się za kompletowanie własnych doświadczeń i przemyśleń. Wszystko po to, by odpowiedzieć na pytanie „na czym polega praca sieciowca?”. Odpowiedź podzieliłem na cztery główne obszary, które przybliżą Ci moje spojrzenie na pracę w sieciach komputerowych.
Kto jest moim klientem?
Pierwsza kwestia dotyczy odbiorcy naszych usług. Generalnie dostrzegam tutaj dwie możliwości, które mogą przekładać się na postrzeganie naszej pracy i jej specyfikę.
Wewnętrzny dział IT
Spotykany zarówno w małych i średnich firmach, jak i w wielkich przedsiębiorstwach. Jest to wydzielony dział w strukturach firmy, którego zadaniem jest dostarczanie wszelkich usług z dziedziny IT. Komu? Całemu przedsiębiorstwu, w którym jest się zatrudnionym.
Outsourcing
Powyższe określenie oznacza wydzielenie pewnych obszarów, czy też całych działów przedsiębiorstwa i przekazanie ich do realizacji innym podmiotom. Jednym z przykładów jest oczywiście outsourcing usług IT – od strony finansowej często korzystniejszym rozwiązaniem jest rezygnacja z wewnętrznego działu IT i przekazanie roli zarządzania siecią do zewnętrznego podmiotu.
Z punktu widzenia sieciowca w takim przypadku świadczymy usługi dla zewnętrznego klienta/klientów, co może wiązać się z bardziej rygorystycznymi zasadami dostarczania serwisu (np. określony maksymalny czas na rozwiązanie problemu, tzw. SLA), ale i większym prestiżem.
Skąd zarządzam?
Wątek związany z fizycznym dostępem do zarządzanej infrastruktury. Ponownie wyszczególniłem dwa możliwe scenariusze, które prawdę mówiąc mogą wspólnie utworzyć wersję hybrydową – trochę jednego, trochę drugiego. Od nich może zależeć zakres obowiązków sieciowca.
Lokalnie
W tym przypadku mamy dostęp fizyczny do zarządzanej infrastruktury sieciowej, zazwyczaj wiąże się to z przebywaniem w placówce naszego klienta. Zakres obowiązków może urosnąć o te, których nie można wykonać zdalnie – montaż i demontaż sprzętu sieciowego, podłączanie urządzeń, wstępna konfiguracja, wymiana kabli itp.
Zdalnie
Coraz częściej spotykany wariant pracy, zwłaszcza w związku z rosnąca popularnością outsourcingu. W tym przypadku zespół sieciowy zarządza zdalnie siecią klienta i w razie potrzeby wspierany jest przez mocno okrojone zasoby lokalne, bądź mobilne jednostki odwiedzające placówki klienta tylko w razie potrzeby.
Zakres tematyczny
Można iść szeroko, można iść wąsko. Co mam na myśli? Zakres technologii, ich rodzaje i obszary sieci, którymi zajmujemy się na co dzień.
Szeroki zakres
Oznacza to tyle, że zajmujemy się wieloma obszarami sieci, a czasem dosłownie wszystkim. Dla przykładu sieciowiec może mieć pod swoją opieką następujące rodzaje urządzeń:
- Switche
- Routery
- WLAN Controllery
- Access Pointy
- Firewalle
- Load Balancery
- Akceleratory WAN
- a czasem nawet Servery
A w skrajnych przypadkach, od czasu do czasu, musi zająć się nawet niedziałającą drukarką. Wydaje się to być ciekawym doświadczeniem zwłaszcza na początku pracy w sieciach, ponieważ pozwala poznać szerokie spektrum tematyczne i wybrać dalszą drogę rozwoju.
Wąska działka
W moim mniemaniu jest to idealna kontynuacja pracy z poprzedniego punktu. Po zapoznaniu się z różnymi technologiami można wybrać jedną, którą maksymalizuje się pod względem wiedzy, praktyki i doświadczenia. Dzięki temu taki pracownik jest w stanie stać się faktycznym specjalistą w danej dziedzinie i ma dobre pojęcie o tym, jak jego kawałek sieci współgra z pozostałymi obszarami infrastruktury.
Cześć!
Może stworzycie artykuł /podcast o kobietach – sieciowcach? Albo ogólnie o kobietach w branży IT. Ciekawa jestem jak wiele kobiet-sieciowców spotkaliście na swojej drodze i jak sobie radzą
😉
Generalnie bardzo lubię Wasze materiały, bardzo mnie motywują do działania, mimo że do tej pory nie wierzyłam, że poradzę sobie w branży IT.
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę coraz więcej sukcesów!
Cześć Magda!
Dziękujemy za ciepłe słowa – fajnie jest móc motywować innych 🙂 Co do artykułu/podcastu na temat kobiet w IT i w sieciach komputerowych to temat chodzi nam po głowie już od dłuższego czasu. Problem jest natomiast taki, że potencjalnych rozmówczyń (takich, które znamy) jest mało (nad czym bardzo ubolewamy). Szukamy, prowadzimy rozmowy. Materiał się na pewno pojawi, ale nie mogę obiecać konkretnego terminu 🙂
Pozdrawiam,
Damian
To pytanie swoją drogą mnie zainspirowało do dzisiejszego odcinka VLOGa 😉 https://www.youtube.com/watch?v=FavCMG8vL4o
Śledzę Twoje vlogi na bieżąco i jakie było moje zdziwienie jak zobaczyłam dzisiejszy temat! Cieszę się, że moje pytanie było inspiracją. Czekam również na kolejny podcast 😀
Pozdrawiam serdecznie!
🙂
Odnosnie kobiet w dziedzinie sieci to bylem na kilku dniowym kursie w Cambridge (CCNP) i na 30 os tylko ja i jedna jedyna kobieta zdalismy za 1 razem 3 egzamy 🙂
Elegancko, dlatego nie jest ważne kto siedzi po drugiej strony klawiatury, ważne żeby działało 😃
Sieciowiec to tylko LAN/WAN czy też zagadnienia z FW? Bo często są wydzielone osobne działy do LAN/WANu i do FW.
Sieciowiec to szerokie określenie – z mojego punktu widzenia zalicza się tu osoby związane z takimi specjalizacjami jak LAN, WAN, WLAN, FW, LB… hmmm i pewnie coś jeszcze by się znalazło co w tej chwili nie przychodzi mi do głowy 🙂