Jak się przygotować do CCNA? Część 2 – labowanie

Uwaga – tutaj znajdziesz najnowszą listę polecanego sprzętu do labowania (stan na 2022 rok): https://www.nastykusieci.pl/fizyczny-lab-ccna-2022/

W pierwszej części artykułu dowiedziałeś się z jakich materiałów najlepiej korzystać podczas przygotowań do egzaminu CCNA Routing & Switching. Teoria jednak to nie wszystko – każde nauczone zagadnienie należy przećwiczyć. I tu często pojawia się problem – dużo osób nie wie jak się do tego zabrać – jakie są opcje, jakie są koszty, co wybrać?

W tym artykule przedstawię Ci najlepsze sposoby na przelabowanie wyuczonych technologii. Przedstawiam je w kolejności od najdroższych do najtańszych.

Akademia Sieci Cisco

Ten punkt pojawił się już podczas pytania „Skąd czerpać wiedzę?” – pozostaje on jednak aktualny również z perspektywy praktykowania materiału. Tak jak już wspomniałem, oficjalne Akademie Sieci Cisco wyposażone są w fizyczny sprzęt laboratoryjny. Poza profesjonalnie przygotowanym materiałem wykładowym otrzymujesz zatem również możliwość przelabowania poznanych zagadnień na fizycznym sprzęcie.

cisco-netacademy
Akademia Sieci Cisco

Duże znaczenie ma również fakt, że przez cały czas masz do pomocy instruktora – jest to nie bez znaczenia, zwłaszcza dla osób mniej „technicznych”. Akademia Sieci Cisco przy wszystkich swoich zaletach nadal jednak pozostaje niestety najdroższą opcją (4000-5000zł) co powoduje, że decydują się na nią nieliczni.

Fizyczny sprzęt – budowa home laba

To jest opcja, którą zdecydowanie mogę polecić pasjonatom sieci komputerowych – jeśli złapałeś bakcyla i networking najzwyczajniej w świecie Cię „jara” to jest to opcja dla Ciebie. Nabyty sprzęt zawsze możesz potem sprzedać i odzyskać większość wydanych pieniędzy. Ponadto budowa home laba jest również dobrym pomysłem dla… kinestetyków. Jeśli nie spotkałeś się jeszcze z tym sformułowaniem to naprędce wyjaśniam – istnieją trzy podstawowe typy sensorycznego uczenia się – wzrokowcy, słuchowcy i właśnie kinestetycy. Ci ostatni lubią ruch, siedzenie na wykładach jest dla nich nudne, a najlepszą metodą nauki jest majsterkowanie przy fizycznym sprzęcie. Od czego jednak zacząć przy budowie home laba?

Zasadniczo rzecz biorąc będziesz potrzebował switche, routery, kable i ewentualnie dodatkową pamięć flash.

Switche

Podstawowym modelem, za którym powinieneś się rozglądać jest switch warstwy drugiej – Cisco Catalyst 2950-T. Możesz go nabyć w różnych wariantach jeśli chodzi o ilość portów – nie ma to znaczenia. Nieco droższą alternatywą jest model 2960 – jest to zwyczajnie następca przełącznika 2950.

2950
Cisco Catalyst 2950-T

Przyda Ci się również przynajmniej jeden przełącznik warstwy trzeciej – Cisco Catalyst 3550 będzie idealny. Podobnie jak w poprzednim przypadku, alternatywą jest jego następca – model 3560. Warto wybierać urządzenia z małą ilością portów (8) – 48-portowa kobyła narobi sporo hałasu, a poza tym będzie zajmowała naprawdę sporo miejsca. Będziesz potrzebować trzy switche, z czego przynajmniej jeden powinien być switchem warstwy trzeciej.

Routery

Idealnym routerem do labowania CCNA R&S jest Cisco 1841. Router ten posiada dwa porty Fast Ethernet oraz dwa sloty na moduły WIC, dzięki którym możesz rozszerzyć funkcjonalność routera o pożądane interfejsy WANowe.

1841
Cisco 1841

Inne routery z serii 1800 również nie są złe, jednakże modele 1811 i 1822 pomimo niższej ceny nie pozwolą Ci na zabawę z modułami WIC. Z kolei router 1861 jest wydajniejszy od 1841, posiada jeden slot na moduł WIC i jest droższy. Zaletą serii 1800 jest przede wszystkim stosunkowo mały rozmiar routerów i ich cicha praca – czego nie można powiedzieć o routerach z serii 2800.

Jeśli rozmiar routera nie ma dla Ciebie znaczenia i masz miejsce na biurku (a jeszcze lepiej jak masz miejsce w racku) to godne polecenia są również urządzenia z serii 2800 – a konkretniej modele 2801, 2811, 2821 oraz 2851.

Wszystkie opisane powyżej routery obsługują IOS w wersji 15 co ma również znaczenie podczas labowania – unikaj starszych urządzeń z IOS 12.4. Musisz również wiedzieć, że system IOS 15 ma swoje wymagania, które musisz zaspokoić. Podczas zakupu zwróć zatem uwagę na ilość pamięci RAM oraz flash, którą urządzenie posiada. Generalnie routery serii 1800 wymagają przynajmniej 64MB pamięci flash i 192 MB RAMu, podczas gdy seria 2800 potrzebuje już 128MB pamięci flash i 512 MB RAMu. Zwróć przede wszystkim uwagę na pamięć RAM – flash zawsze można rozszerzyć poprzez wymianę karty pamięci w urządzeniu. W kwestii ilości samego sprzętu – będziesz potrzebować trzy routery.

Kable

Będziesz potrzebował przede wszystkim przynajmniej jeden kabel konsolowy do wstępnej konfiguracji urządzeń. Dzisiejsze komputery nie są już wyposażane w interfejsy serialowe, zadbaj zatem również o nabycie odpowiedniej przejściówki z portu serial na USB.

console
Kabel konsolowy

Do połączenia urządzeń sieciowych będziesz naturalnie potrzebował skrętki UTP. Zwróć jednak uwagę na typ nabywanego kabla! O ile do podłączenia komputerów i routerów do switchy wystarczy Ci kabel prosty (straight-through) to do łączenia ze sobą urządzeń tego samego typu (router-router lub switch-switch) powinieneś używać kable typu cross-over. Nowsze urządzenia (switche 1960, 3560, routery serii 1800 i 2800) obsługują co prawda funkcję auto-MDIX, która potrafi wykryć nieprawidłowy typ kabla i odwrócić logikę funkcjonowania portu. Miej jednak na uwadze, że połączenie dwóch urządzeń starszego typu (switche 2950 i 3550) kablem prostym nie zadziała – będziesz potrzebować kabel skrosowany.

Idealny zestaw

Podsumowując powyższe informacje – idealnym zestawem (optymalnym kosztowo i funkcjonalnie) jest:
– 2 x Cisco Catalyst 2950
– 1 x Cisco Catalyst 3550
– 3 x Cisco 1841 (64MB flash/192 MB RAM)
– 12 x skrętka UTP cross-over (lub 6 x crossover i 6 x straight-through)
– 1 x kabel konsolowy
– 1 x przejściówka na kabel konsolowy

Koszt takiego zestawu powinien oscylować w granicy 1200 – 1500 zł.

Moja rada – nie kupuj gotowych zestawów (chyba, że chcesz przepłacać). Nie bój się zbierać sprzętu „sztuka po sztuce” – szukaj przede wszystkim używanych urządzeń z eBaya, Allegro no i wg mnie z najlepszego źródła jakim jest wątek „Bazar” na forum ccie.pl. Właśnie za pośrednictwem forum nabyłem laba, na którym przygotowywałem się do CCNP.

Emulator Cisco VIRL

VIRL jest oficjalnym emulatorem oferowanym przez Cisco – co ma zdecydowanie swoje zalety. Przede wszystkim masz wsparcie techniczne Cisco i pewność, że to co robisz jest w 100% legalne – Cisco udostępnia Ci wszystkie potrzebne obrazy IOS.

virl
Cisco VIRL

Ze spokojem przelabujesz tam routing i switching, ale również firewalle Cisco ASA. Licencja na używanie VIRLa kosztuje $200 rocznie i pozwala na uruchomienie maksymalnie 20-tu wirtualnych urządzeń. Jako wadę tego rozwiązania można wskazać wymagania sprzętowe – aby uruchomić VIRLa potrzebujesz procesora obsługującego rozszerzenia Intel VT-x / EPT lub AMD-V / RVI, minimum 8GB pamięci RAM (rekomendowane 12GB) oraz 70GB miejsca na dysku (oczywiście najlepiej SSD). Więcej informacji znajdziesz na virl.cisco.com

Emulator GNS3

GNS3 jest chyba najpowszechniej wybieraną opcją – jest darmowy i pozwala na przelabowanie większości materiału (ale nie całości). Niestety, ale obrazy IOS musisz dostarczyć samodzielnie. Jako, że są one chronione prawami autorskimi warto podkreślić, że nie mogą być rozpowszechniane (update: „w licencji IOS jest zapis o wymogu uruchamiania systemu na sprzęcie Cisco. Więc nawet legalnie nabyty IOS uruchomiony na GNS3 jest złamaniem warunków umowy licencyjnej”. Podziękowania za informację dla Krzysztofa Kani). GNS3 pozwala Ci uruchamiać (emulować) urządzenia z IOS i nie sprawia żadnych problemów w przypadku routingu.

Niestety sprawy mają się gorzej w przypadku switchingu – jedyna opcja żeby mieć chociaż namiastkę przełącznika to uruchomienie routera z modułem NM16-ESW. Sprawia to, że często wybieranym rozwiązaniem jest nabycie fizycznych switchy i połączenie ich z komputerem emulującym routery – tak zbudowany lab jest w pełni funkcjonalny i optymalny kosztowo. GNS3 pobierzesz na stronie www.gns3.com.

Symulator Packet Tracer

Ostatnim sposobem na praktykowanie zagadnień z zakresu CCNA R&S jest wykorzystanie w tym celu darmowego symulatora Packet Tracer przygotowanego przez Cisco. Program ten jest wyśmienity dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z sieciami – pozwala on na wizualne reprezentowanie pakietów i przeprowadzanie rozmaitych symulacji, pozwalających lepiej zrozumieć materiał.

pt
Packet Tracer

Jako, że jest to symulator to oczywiście zachowanie wszystkich urządzeń jest…. symulowane. Ale jak się okazuje – na potrzeby CCNA to wystarczy. Packet Tracer jest publicznie dostępny – aby go pobrać wystarczy zarejestrować się na szkolenie „Packet Tracer 101” – po jego ukończeniu będziesz mógł pobrać program.

W tym artykule miałeś okazję zapoznać się z najlepszymi sposobami na przelabowanie materiału będącego w zakresie CCNA R&S.

Znasz inne dobre metody? Masz spostrzeżenia lub wątpliwości odnośnie tych zaprezentowanych w artykule?

🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość głosów: 8

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

Jak możemy poprawić tę publikację?

Damian Michalak
Network Consultant, Twórca Na Styku Sieci