Access Pointy Cisco Catalyst serii 9100 – co nowego?

Dni mijają, lata lecą, a technologia co rusz nas zaskakuje tempem rozwoju. W mediach przewodowych wzrosty prędkości nikogo wydają się już nie zaskakiwać, ale w świecie Wi-Fi już tak nie jest. Nawet osoby zaznajomione ze standardami 802.11 potrafią się zdziwić widząc jak wiele można wykrzesać z medium bezprzewodowego. Standardy, które to umożliwiają to jedno. Dochodzi do tego jeszcze inwencja twórcza producentów sprzętu, którzy z roku na rok starają się oferować coraz to nowe funkcje.

Nie inaczej jest w Cisco, w firmie, która niedawno wypuściła na rynek nową serię access pointów. Urządzenia te zostały tym razem nazwane tak samo jak linia znanych nam już przełączników Catalyst. Access pointy okupują jednak dedykowaną serię – w tym przypadku jest to seria 9100. A dlaczego w ogóle one powstały?

Oczekuje się, że wolumen ruchu mobilnego wzrośnie czterokrotnie w ciągu następnych czterech lat. Upewnij się, że posiadasz sieć bezprzewodową przygotowaną na taką eksplozję danych

Cisco

Brzmi rozsądnie. Jednak w jaki sposób przygotować naszą sieć na nadchodzące zmiany?

Wi-Fi 6 jako technologia napędzająca Catalyst 9100

Nowa oferta Cisco jest bezpośrednią odpowiedzią na nadchodzący wielkimi krokami standard Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax). Jako najważniejsze zalety Wi-Fi 6 można wymienić:

  • wyższa teoretyczna maksymalna przepustowość – aż do 9,6 Gbit/s,
  • większa pojemność sieci Wi-Fi, umożliwiająca obsłużenie większej ilości klientów,
  • lepsze parametry połączenia w zatłoczonych środowiskach z dużą ilością klientów,
  • zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną w urządzeniach korzystających z nowego standardu.

Wszystkie wymienione powyżej charakterystyki byłyby nie do osiągnięcia, gdyby nie wprowadzone usprawnienia technologiczne. Spójrzmy na nie pokrótce:

  • nowa modulacja OFDMA (Orthogonal frequency-division multiple access),
  • MU-MIMO działające w obu kierunkach (czyli bi-directional, wcześniej działał tylko na downlinku),
  • kanały o szerokości aż do 160MHz,
  • technologia Spacial Frequency Reuse, pozwalająca na efektywniejsze wykorzystanie pasma bezprzewodowego,
  • Target Wake Time jako rozwiązanie wspierające oszczędność energii elektrycznej,
  • i wisienka na torcie, czyli wsparcie dla WPA 3.

Wszystkie wymienione technologie i usprawnienia są bezpośrednim powodem powstania access pointów Catalyst serii 9100. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat Wi-Fi 6 to zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach – Łukasz na pewno przygotuje dedykowany artykuł 🙂

Charakterystyka access pointów Cisco Catalyst 9100

Cisco oczywiście przygotowało kilka modeli w zależności od konkretnej sytuacji, w których będziemy chcieli je zastosować. Jako, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, spójrzmy na zaprezentowaną ofertę i podstawowe parametry:

Nowe access pointy Cisco Catalyst serii 9100 (źródło: cisco.com)
Nowe access pointy Cisco Catalyst serii 9100 (źródło: cisco.com)

O samych urządzeniach można by powiedzieć wiele. Na przykład to, że ich wygląd został ponoć zaprojektowany przez włoskie studio designerskie Pininfarina. Choć podejrzewam, że znacznie bardziej interesują Cię niuanse techniczne i różnice w modelach. A ich jest całkiem sporo. Spójrzmy na te najistotniejsze.

Wi-Fi 6 Certifiable vs Wi-Fi 6 Compatible

Zwróć uwagę, że Catalyst 9117 określony jest jako kompatybilny z Wi-Fi 6, a pozostałe modele jako certyfikowalne. To nie przypadek. Wi-Fi 6 jest dopiero w początkowej fazie wprowadzania na rynek i Cisco to rozumie. Zauważ, że Catalyst 9117 posiada w przeciwieństwie do pozostałych modeli chociażby Non Triggered TWT (wspomniany wcześniej Target Wake Time). Jako, że TWT jest wymagany do uzyskania certyfikacji Wi-Fi 6, model 9117 Cisco określa jako kompatybilny. Firma z Kalifornii ma na pewno swoje powody, dla których wykonuje taki ruch. Podejrzewam, że możemy się spodziewać z ich strony kolejnych eksperymentów z parametrami Wi-Fi 6.

Przepustowości portów i konsekwencje zastosowania mGig

Nowe modele są wszystkie wyposażone w porty mGig (Cisco Catalyst Multigigabit Technology). Aby z nich korzystać wystarczy nam okablowanie Cat5e. Prędkości tych portów (5 Gbit/s w modelu Catalyst 9117 i 2,5 Gbit/s w pozostałych) dobrze nam obrazuje rozbieżność między teoretyczną przepustowością Wi-Fi 6 (9,6 Gbit/s) a realnymi prędkościami jakie możemy uzyskać. Pamiętajmy, że zastosowanie tego typu portów w access pointach będzie również wymagało portów mGig na przełącznikach, do których podłączymy punkty dostępowe. Czyżby kolejny krok w kierunku vendor lockdown? 😉

Podejście do zasilania AP (PoE)

Wszystkie nowe access pointy będą kompatybilne ze standardem 802.3at dostarczającym 15,4W mocy. Jest to jednak zdecydowanie mniej niż te urządzenia wymagają do rozwinięcia swoich pełnych możliwości. Rozwiązanie jest takie, że w zależności od podanej mocy, access pointy będą dynamicznie włączać/wyłączać poszczególne radia. Szczegóły dla modeli 9115 i 9117 na grafice poniżej:

Wymagania PoE dla modeli Catalyst 9115 i Catalyst 9117 (źródło: cisco.com)
Wymagania PoE dla modeli Catalyst 9115 i Catalyst 9117 (źródło: cisco.com)

Możemy więc sie nie martwić, że nasza obecna infrastruktura nie obsłuży nowych urządzeń pod kątem zasilania. Niemniej jednak, w niektórych sytuacjach będzie potrzebny upgrade PoE aby wykorzystać pełny potencjał tych access pointów.

Gdzie mogę się dowiedzieć więcej?

Cisco poświęciło na omawianie nowych urządzeń bardzo dużo czasu podczas tegorocznego Cisco Live w San Diego. Jeżeli interesuje Cię więcej szczegółów dotyczących omawianych access pointów to odsyłam Cię do rewelacyjnej prezentacji Freda Niehausa:

Osobiście bardzo mi się spodobał moment, w którym Fred rzuca access pointy na ziemię 😀 Świetne wystąpienie!

Ciekaw jestem co Ty sądzisz o nowych access pointach Cisco? Rewolucja czy naturalna ewolucja?

🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 6

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

Jak możemy poprawić tę publikację?

Damian Michalak
Network Consultant, Twórca Na Styku Sieci