Cisco ogłosiło właśnie podczas Cisco Live w San Diego zestaw zmian w ich programie certyfikacyjnym. W poprzednich latach można było mówić o ewolucji oferty, kiedy to dokładano certyfikaty takie jak CCNA Cloud czy Cyber Ops. Z czasem portfolio oferowanych certyfikatów urosło do takich rozmiarów, że zaczęło wprawiać w zakłopotanie wielu początkujących sieciowców. Od którego certyfikatu zacząć? W czym się specjalizować?
To co Cisco ogłosiło na #CLUS to jednak znacznie więcej niż ewolucja i uważam, że śmiało można tu mówić o rewolucji. Przyjrzyjmy się bliżej zmianom i temu co one dla nas oznaczają.
Stan obecny
Obecne portfolio certyfikacyjne Cisco wygląda następująco (stan na 11 czerwca 2019 roku):
Entry
Mamy zatem poziom Entry, na którym spotkamy się z dwoma certyfikatami: CCT (dedykowany technikom świadczącym np. usługi typu onsite support) oraz CCENT. W celu uzyskania CCENT należy zdać egzamin ICND1, który niejako stanowi połowę zakresu tematycznego certyfikatu CCNA R&S.
Associate
Przejdźmy zatem na poziom Associate. Najpopularniejszy certyfikat Cisco, czyli CCNA R&S, wymaga od nas zdania egzaminów ICND1 oraz ICND2 (opcja dobra dla tych, którzy chcą sobie rozbić cały proces na mniejsze części). Mamy również alternatywę w postaci pojedynczego egzaminu, tzw. egzaminu kompozytowego. Obecnie jest to popularny egzamin 200-125.
Poza ścieżką Routing & Switching mamy na poziomie Associate całe mnóstwo innych ścieżek, począwszy na Designie a na Wirelessie skończywszy. Może to przyprawiać o ból głowy.
Professional
Kolejny poziom, czyli Professional, stanowi naturalne przejście na wyższy poziom. Znajdziemy tutaj kontynuację większości programów, z którymi mogliśmy się zetknąć na poziomie Associate. Brakuje tutaj kontynuacji najświeższych certyfikacji z ramienia CCNA czyli ścieżki Industrial oraz CyberOps.
Expert
No i wreszcie mamy poziom Expert, który podobnie jak CCNP stanowi swoiste przedłużenie programu certyfikacyjnego dla każdej ze ścieżek. Wyjątkiem jest tutaj Cloud, który widocznie nie dojrzał jeszcze na tyle, aby wprowadzić dla tej tematyki ścieżkę ekspercką.
Poziom Expert jest rzecz jasna tym, do którego aspiruje wielu sieciowców. Są też i tacy, którzy nie poprzestają na jednej specjalizacji. Neil Moore ma na przykład 8 x CCIE oraz CCDE czyli pełen zestaw z poziomu Expert.
Architect
Ponad poziomem Expert jest jeszcze jeden, którego nie widać na grafice na początku artykułu. Mowa tutaj o poziomie Architect, na którym jest do zdobycia CCAr. Jest to jedyny certyfikat w hierarchii będący wyżej niż CCIE. CCAr to nic innego jak certyfikat Cisco Certified Architect, będący najwyższym poziomem ścieżki Design.
Mając za sobą to krótkie omówienie stanu obecnego, przejdźmy do analizy zmian wprowadzonych przez Cisco.
Kiedy wchodzą w życie zmiany?
Pierwsza i kluczowa informacja jest taka, że wszystkie zmiany, o których tu przeczytasz wchodzą z dniem 24 lutego 2020 roku. Oznacza to zatem, że czas na zdawanie egzaminów w starej formule masz do 23 lutego 2020 roku.
Wydaje się, że Cisco przemyślało temat dość dobrze, bowiem będzie konwertowało „stare” certyfikaty na ich nowsze odpowiedniki w dniu wejścia zmian.
Co się zmienia?
BARDZO DUŻO. Zacznijmy od razu od grafiki prezentującej nowe portfolio certyfikacyjne Cisco:
Wymieńmy sobie zatem kluczowe obserwacje wynikające z tej grafiki (następnie przyjrzymy się bliżej poszczególnym ścieżkom i certyfikatom):
- znika kompletnie certyfikacja CCENT na poziomie Entry,
- znikają wszystkie ścieżki na poziomie Associate z wyjątkiem jednej, która od tego momentu nazywać się będzie po prostu CCNA. Będzie to kontynuacja CCNA R&S. „Nowy CCNA” nie będzie konsolidował pozostałych ścieżek, które znikną, a jego zakres tematyczny ulegnie tylko delikatnemu rozszerzeniu,
- na poziomie Associate pojawia się świeża certyfikacyjna DevNet,
- na poziomie Professional mamy kontynuację ścieżki DevNet,
- ścieżki Routing & Switching, Wireless, Cloud oraz Design znikają na poziomie Professional. Można wnioskować, że są one w pewnym stopniu skonsolidowane w nowym certyfikacie CCNP Enterprise,
- na poziomie Expert nie ma większych zmian poza tym, że CCIE Wireless zostaje przemianowany na CCIE Enterprise Wireless, a dotychczasowy CCIE R&S staje się certyfikatem CCIE Enterprise Infrastructure.
To tyle jeśli chodzi o to co widać na pierwszy rzut oka. Czas na więcej szczegółów.
Co nowego w „nowym” CCNA?
Nowy certyfikat CCNA obowiązywać będzie od 24 lutego 2020 roku. Aby go zdobyć trzeba będzie zdać nowy egzamin 200-301.
Zakres tematyczny nowego CCNA obejmuje następujące obszary tematyczne:
- Network fundamentals
- Network access
- IP connectivity
- IP services
- Security fundamentals
- Automation and programmability
Nie ma zatem zasadniczych zmian w stosunku do obecnej certyfikacji CCNA R&S, z wyjątkiem położenia większego nacisku na automatyzację sieci. Więcej konkretów daje nam blueprint, który znajdziesz TUTAJ.
Kluczowe nowe tematy w zakresie CCNA to:
- więcej tematów z sieci bezprzewodowych (WPA2/WPA3),
- troszkę QoS,
- większy nacisk na Security,
- REST APIs,
- Cisco DNA Center.
Nowemu blueprintowi do CCNA R&S przyjrzę się w osobnym materiale.
FAQ dla nowego CCNA
W związku z tym, że zmieniają się zasady pojawi się sporo pytań. Odpowiedzmy sobie na te najważniejsze.
Q: Chciałem zacząć przygotowania do egzaminu CCNA 200-125 (w starej formule). Co zrobić?
A: Jeżeli uważasz, że zdążysz się przygotować i zdać przed 24 lutego 2020 roku to nie czekaj i zacznij już dziś! Jeżeli uważasz, że 9 miesięcy to za mało czasu to i tak zacznij naukę już dziś. Zakres tematyczny nowego CCNA będzie w większości pokrywał się z obecną wersją egzaminu. Wobec tego po wejściu w życie nowego egzaminu 200-301 będziesz musiał się tylko douczyć nowych tematów, których nie będzie zbyt wiele.
Q: Zdałem ICND1 i posiadam certyfikat CCENT. Chcę zrobić CCNA R&S. Co zrobić?
Weź się w garść i zdaj ICND2 przed 24 lutego 2020 roku. Jeżeli tego nie zrobisz to Twój wysiłek włożony w zdanie ICND1 pójdzie na marne ponieważ będziesz musiał zdać nowy egzamin 200-301 w celu uzyskania CCNA.
Q: Posiadam obecny certyfikat CCNA R&S. Co zmiany oznaczają dla mnie?
Nie martw się, Twój certyfikat zostanie przekonwertowany na „nowy” CCNA. Nie musisz podejmować żadnych kroków.
Q: Posiadam CCNA Wireless / Security lub jakikolwiek inny certyfikat z poziomu Associate poza certyfikatem CCNA R&S. Co w mojej sytuacji?
A: Twój certyfikat zostanie przekonwertowany na „nowy” CCNA oraz otrzymasz od Cisco badge (kiedyś Acclaim – teraz Credly) potwierdzający Twoją znajomość danej technologii (np. badge Wireless w przypadku konwertowania CCNA Wireless).
Q: Czy zmienia się okres ważności certyfikatów Associate? Jak często trzeba recertyfikować?
A: Zgodnie z nowym recertification policy okres ważności nie ulega zmianie i wynosi 3 lata.
Zmiany na poziomie Professional
Mamy za sobą omówienie poziomu Associate. Przyjrzyjmy się ścieżce Professional gdzie zmian jest więcej. Nie będę tutaj omawiał certyfikacji, które nie ulegają zasadniczej zmianie.
Tak jak wspomniałem wcześniej, zniknęły CCNP Cloud, Routing & Switching, Wireless oraz CCDE. W ich miejsce pojawił się za to CCNP Enterprise.
Co nowego w CCNP Enterprise?
Kluczowa informacja: nie będzie już wymagany CCNA aby zdobyć jakikolwiek certyfikat CCNP!
W celu uzyskania certyfikatu CCNP Enterprise będziemy musieli zdać dwa (nie trzy jak dotychczas) egzaminy. Będzie to egzamin „core” oraz egzamin „concentration”.
Core
Pierwszy egzamin, który będzie obligatoryjny to ENCOR 300-401 (Implementing and Operating Cisco Enterprise Network Core Technologies). Obejmował on będzie swoim zakresem podstawowe technologie typu Enterprise na poziomie Professional, takie jak:
- dual stack (IPv4 + IPv6),
- architecture,
- virtualization,
- infrastrucutre,
- network assurance,
- security,
- automation.
Concentration
Drugi egzamin do uzyskania CCNP Enterprise będziemy mogli sobie dobrać do własnych potrzeb. Do wyboru będzie 6 nowych egzaminów:
- Implementing Cisco Enterprise Advanced Routing and Services v1.0 (ENARSI 300-410)
- Implementing Cisco SD-WAN Solutions (ENSDWI 300-415)
- Designing Cisco Enterprise Networks (ENSLD 300-420)
- Designing Cisco Enterprise Wireless Networks (ENWLSD 300-425)
- Implementing Cisco Enterprise Wireless Networks (ENWLSI 300-430)
- Automating and Programming Cisco Enterprise Solutions (ENAUTO 300-435)
Widzimy zatem, że drugi egzamin będziemy wybierać według kryterium własnego doświadczenia i obszaru tematycznego, w którym pracujemy.
Zajmujesz się głównie wdrażaniem sieci bezprzewodowych? Zdajesz ENCOR + ENWLSI i dostajesz Twój certyfikat CCNP Enterprise.
Skupiasz się w pracy bardziej na automatyzacji? Zdajesz ENCOR + ENAUTO i dostajesz Twój certyfikat CCNP Enterprise.
I tak dalej. Czyli to tutaj między innymi Cisco „schowało” CCNP Wireless oraz CCDP 😉
Co z pozostałymi certyfikatami ze ścieżki Professional?
Poza CCNP Enterprise mamy również pozostałe, „stare” ścieżki:
- Collaboration,
- Data Center,
- Security,
- Service Provider.
Czy zmieniają się zasady w ich przypadku? Tak. W przypadku każdej z tych ścieżek będzie wdrożony podobny model jak w przypadku CCNP Enterprise. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie CCNP Security.
Aby uzyskać CCNP Security trzeba będzie zdać egzamin „core”:
- Implementing and Operating Cisco Security Core Technologies (SCOR 300-701)
oraz jeden egzamin typu „concentration” z poniższej listy:
- Securing Networks with Cisco Firepower (SNCF 300-710),
- Implementing and Configuring Cisco Identity Services Engine (SISE 300-715),
- Securing Email with Cisco Email Security Appliance (SESA 300-720),
- Securing the Web with Cisco Web Security Appliance (SWSA 300-725),
- Implementing Secure Solutions with Virtual Private Networks (SVPN 300-730),
- Automating and Programming Cisco Security Solutions (SAUTO 300-735).
Widzimy zatem, że sytuacja jest analogiczna jak w przypadku CCNP Enterprise. Podobnie ma się sprawa przy CCNP Collaboration, CCNP Data Center oraz CCNP Service Provider. Każda z tych ścieżek ma własny egzamin core oraz zestaw kilku (3-6) egzaminów kompozytowych do wyboru.
FAQ dla nowego CCNP Enterprise
Tutaj pytań może pojawić się o wiele więcej niż w przypadku CCNA bo i zmiany są o wiele bardziej złożone.
Q: Chcę mieć CCNP R&S ale jeszcze nie mam żadnego certyfikatu Cisco. Co robić?
A: Zacznij naukę i przygotowania do CCNA R&S w starej formule. Jeżeli uda Ci się zdać przed 24 lutego 2020 roku – świetnie. Potem podejdziesz do CCNP Enterprise w nowej formule. Jeżeli nie zdążysz zdać starego CCNA R&S to douczysz się nowych tematów i będziesz kontynuować certyfikację już po 24.02. Na pewno odpuść myśli o zdaniu CCNA R&S oraz trzech egzaminów potrzebnych na obecne CCNP R&S w trakcie 9 miesięcy. Hardcore.
Q: Mam CCNA R&S i chciałem zacząć się przygotowywać do CCNP R&S. Co robić?
A: Aby dostać CCNP R&S musisz zdać trzy egzaminy: ROUTE, SWITCH oraz TSHOOT. Jeżeli jesteś w stanie zrobić to w ciągu 9 miesięcy – go for it. Jeżeli uda Ci się zdać tylko jeden lub dwa egzaminy to się nie martw. Nie przepadną. Odpowiedzi na te wątpliwości znajdziesz poniżej:
Q: Nie zdążyłem zdać wszystkich trzech egzaminów od CCNP R&S przed 24 lutego. Co zrobić?
A: Spokojnie, Twój wysiłek nie pójdzie na marne! Skorzystaj z Migration Toola przygotowanego przez Cisco. Scenariuszy jest kilka więc jeżeli informacje podawane przez Migration Toola nie są dla Ciebie klarowne to nie wahaj się i zostaw komentarz. Doradzimy!
Q: Jestem w trakcie przygotowań do CCNP Wireless lub CCDP. Co ze mną?
A: Dla Ciebie Cisco również przygotowało Migration Toole. Mamy zatem Migration Tool dla CCNP Wireless oraz Migration Tool dla CCDP. Jeżeli coś nie jest jasne – zostaw komentarz i pomożemy.
Q: Mam już dowolny certyfikat na poziomie CCNP. Co robić?
A: Nic 🙂 W Twoim przypadku obecny certyfikat zostanie przekonwertowany na nowy certyfikat po 24 lutego.
Q: Czy zmienia się okres ważności certyfikatów Professional? Jak często trzeba recertyfikować?
A: Zgodnie z nowym recertification policy okres ważności nie ulega zmianie i wynosi 3 lata.
Zmiany na poziomie Expert
Zmiany dotkną również ścieżki Expert. Według mnie na plus. CCIE Wireless oraz CCIE Routing & Switching zostają przemianowane na CCIE Enterprise Wireless oraz CCIE Enterprise Infrastructure. Co się zmienia w tych certyfikacjach?
Co nowego w CCIE Enterprise Infrastructure/Wireless?
Zmiana, która osobiście podoba mi się najbardziej to zastąpienie obecnego egzaminu CCIE Written egzaminem… ENCOR 300-401! Tak – to ten sam egzamin, który zdajemy na poziomie Professional w celu uzyskania CCNP Enterpise! Aby zdobyć CCIE Enterprise Infrastracture wystarczy zatem podejść „tylko” do laba 😉
Podobnie sprawa ma się w przypadku CCIE Enterprise Wireless. Mając zdany ENCOR wystarczy podejść do laba CCIE Enterprise Wireless.
Co z pozostałymi certyfikatami na poziomie Expert?
Tutaj wzorzec będzie ten sam jak powyżej. Zatem do uzyskania CCIE Security trzeba będzie mieć zdany egzamin core ze ścieżki CCNP Security a następnie podejść do dedykowanego laba. Sytuacja jest analogiczna w pozostałych przypadkach.
FAQ dla nowego CCIE Enterprise Infrastructure/Wireless
Tutaj zmian nie ma już tak wiele, a więc sprawy są bardziej klarowne.
Q: Mam CCNP R&S / Wireless i chcę zrobić CCIE. Przygotowywać się?
A: Jak najbardziej! Optymalnie będzie jeżeli zdążysz zdać obecny egzamin pisemny przed 24 lutego 2020 roku. Jeżeli to zrobisz to po tej dacie będziesz musiał tylko podjeść do nowego laba. Kto wie, może nawet zdążysz zdać starego laba przed 24 lutego? Jeżeli nie zdasz egzaminu pisemnego przed 24 lutego to po tym terminie będziesz musiał zdać nowy egzamin ENCOR + laba.
Q: Mam za sobą egzamin pisemny (Written) i przygotowuję się do laba. Co robić?
A: Najlepiej jeżeli zdasz laba przed 24 lutego 2020 roku w obecnej wersji. Jeżeli nie zdążysz to po tym terminie będziesz musiał podejść do nowego laba.
Q: Posiadam obecnie CCIE. Co ze mną?
A: Twój CCIE zostanie przekonwertowany na nowy odpowiednik po 24 lutego.
Q: Czy zmienia się okres ważności certyfikatów Expert? Jak często trzeba recertyfikować?
A: Zgodnie z nowym recertification policy okres ważności wynosi 3 lata. Mamy zatem zmianę na lepsze bo wcześniej trzeba było się recertyfikować co dwa lata 🙂
ADNOTACJA 24.08.2019: Okazuje się, że CCIE od zawsze było ważne 3 lata – po prostu po dwóch latach przechodziło w stan uśpienia (suspended). Co za tym idzie można się recertyfikować między drugim a trzecim rokiem od poprzedniego zdania, dopiero po upłynięciu trzech lat tracimy certyfikat permanentnie. Podziękowania dla Marcina Zadury za tą cenną uwagę!
Pozostałe wątki
Zmian jest sporo i nie sposób opisać je w pojedynczym artykule. Postarałem się tutaj poruszyć wszystko to, co wydaje mi się kluczowe.
Certyfikacja DevNet
Nie wspomniałem tutaj ani słowem o nowej certyfikacji DevNet. Odsyłam zatem do lektury. Nie dziwi mnie, że Cisco poszło w tym kierunku. NetDevOps rozwija się coraz bardziej o czym zresztą pisałem w dedykowanym artykule:
>> Przeczytaj: Automatyzacja sieci – droga od network engineer’a do netdevops’a <<
Odpowiedzi na pozostałe pytania
Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie w tym artykule? Zostaw komentarz to pomożemy! Ewentualnie zachęcamy do lektury FAQ przygotowanego przez Cisco.
Czy zmieni się czas \”ważności\” egzaminów? Póki co jest to 3 lata.
Cześć imienniku 🙂 Recertyfikacja tak jak dotychczas – co 3 lata. Co ciekawe zmienia się to na lepsze w przypadku CCIE gdzie dotychczas było co 2 lata, a po zmianach będzie to co 3 lata. Szczegóły tutaj: https://www.cisco.com/c/en/us/training-events/training-certifications/recertification-policy.html
Dzisiaj z rana próbowałem ogarnąć recertification policy, z tego co zrozumiałem, to żeby odświeżyć certa albo zdajesz core albo 2 z technologii?
\”Pass one technology core exam
Pass any two professional concentration exams
Pass one CCIE lab exam
Pass any one professional concentration exam and earn 40 CE credits\”
No i najbardziej mnie zamieszało z tymi punktami, co jest ciekawe 😀
Cześć!
Tak, dokładnie jest tak jak napisałeś. Recertyfikacja punktami CE dotyczy tak małej ilości osób, że postanowiłem tego tematu nie poruszać. Nie ma co komplikować 🙂
Wychodzi na to, że jak nie chcesz zdawać core to lepiej jest przedłużyć sobie zdając stary egzamin przed lutym 2020. Mój ccnp jest ważny do czerwca 2020 więc zastanawiam się czy nie zdać czegoś starego na początku roku jeszcze i sobie 3 lata opóźnić zdawanie nowych egzaminów.
Jak najbardziej sensowne podejście Robert!
No chyba że nowy certyfikat CCNP Enterprise, który zastąpi mój stary będzie miał automatycznie 3 letni termin \”przydatności\” w co raczej wątpię, ale informacji na ten temat nigdzie nie znalazłem.
Tak nie będzie. Termin ważności nie ulega przedłużeniu w momencie konwersji. Dlatego tym bardziej warto się recertyfikować przed wprowadzeniem zmian!
Hej
Ccie bylo zawsze wazne 3 lata. Tylko po 2 latach bycia Active staje sie suspended ale nie tracisz go. Sam sie dzisiaj recertyfikowalem pomimo ze 2 lata mi minely miesiac temu.
Hej Marcin, dzięki za tę informację! Szczerze mówiąc nie miałem o tym pojęcia – zaktualizowałem już artykuł. Przy okazji winszuję posiadaniu trzech CCIE, awesome!
Jak wygląda sytuacja gdy zdam nowy CCNP ale interesuje mnie nie tylko moduł wireless ale również designe. Będę wtedy miał certyfikat CCNP wireless + designe?
Dobre pytanie. Załóżmy, że zdałeś ENCOR 300-401 + egzamin kompozytowy \”Implementing Cisco Enterprise Advanced Routing and Services\” (ENARSI 300-410). W tym momencie otrzymujesz certyfikat CCNP Enterprise.
Ponieważ jesteś ambitny to podchodzisz dodatkowo również do egzaminów:
– Designing Cisco Enterprise Networks (ENSLD 300-420)
– Implementing Cisco Enterprise Wireless Networks (ENWLSI 300-430)
W tym momencie Cisco nie udostępniło jeszcze klarownej informacji co uzyskasz zdając te egzaminy. Opcje są natomiast dwie:
1. Dostaniesz odpowiedni certyfikat na poziomie Specialist (czyli coś pomiędzy Associate i Professional w hierarchii)
2. Lub zamiast certyfikatu dostaniesz badge w Acclaim, który potwierdzi znajomość tematyki przez Ciebie
Jak tylko się dowiem więcej szczegółów to dopiszę w nowym komentarzu 🙂
Dzięki Damian za ten artykuł. Moim zdaniem jest to zmiana na plus jeśli chodzi o cert. CCNP + specjalizacje. Natomiast wydaje mi się, że Cisco obniżyło wartość cert. CCNA. Dotychczas można było wyróżnić się już na poziomie Associate (różne ścieżki). A teraz tak naprawdę wszyscy na tym poziomie zostali wrzuceni do jednego worka – a jakakolwiek specjalizacja zaczyna się od poziomu CCNP.
Dzięki Mario za ten komentarz 🙂 Zgadzam się z ogólnym odczuciem – według mnie również wiele zmian na plus. Całość została uproszczona, trzeba również zdawać mniej egzaminów. Ciekawe jak to wyjdzie kosztowo.
Co do obniżenia wartości CCNA to się nie do końca zgadzam. CCNA nadal jest jedną z najsilniejszych marek certyfikacyjnych i to się szybko nie zmieni. CCNA R&S od zawsze był traktowany jako podstawa do innych specjalizacji i nowy CCNA będzie kontynuował tę rolę. Pamiętajmy, że to jest poziom Associate. Budujemy na nim zatem fundamenty, a jeśli chcemy być profesjonalistami w ściślejszym obszarze to… no właśnie, mamy certyfikację na poziomie Professional.
Ostatnia uwaga – gdy czytałem podręcznik do CCNA Data Center to połowa informacji była prawie, że żywcem skopiowana w CCNA R&S. Jak dla mnie to jest kolejny argument za wycięciem wszystkiego i zostawieniem pojedynczego CCNA na poziomie Associate 🙂
Z tego co widzę to osoby posiadające różne CCNA dostaną dodatkowo \’badge\’ , natomiast co do obniżenia wartości nowego CCNA to się za bardzo nie zgadzam. Faktem jest że będzie tylko jeden, ale Blueprint pokazuje że ilość wiedzy żeby go zdobyć znacznie się zwiększyła (są tam nowe technologie plus część topików z CCNP) . Pytanie jest takie czy to że wymagania co do zdobycia CCNA się zwiększyły dotrze w jakiś sposób do świadomości pracodawców.
Z tą świadomością wśród pracodawców to nie wiadomo jak będzie – dużo zależy od samego Cisco. Biorąc pod uwagę ich zdolności marketingowe raczej byłbym spokojny. Wydaje mi się, że nowy blueprint może też ograniczyć dumpowanie, zwłaszcza dzięki dodaniu network programmability i automation. A co do badge\’y… dobrze, że będą, natomiast obecni posiadacze różnych CCNA mogą być trochę zawiedzeni co jest zrozumiałe. Cert to zawsze cert 🙂
Tia , sam jestem takim przykładem 😉 , ale cieszy mnie że zmieniło się trochę podejście do CCNP bo strasznie mi ciążyło że dla CCNP Security trzeba było zrobić 4 examiny :/ (pomijając CCENT i CCNA Security)
Cześć, co w wypadku kiedy mój egzamin przekonwertuje sie do CCNP Enterprise – do CCIE będę musiał zdać ENCOR 300-401 czy tylko lab?
Ha, w punkt! Sam się nad tym zastanawiałem 🙂 Z informacji udostępnionych przez Cisco wynika, że trzeba będzie zdać ENCOR + lab posiadając CCNP Enterprise w wyniku konwersji. Wymogiem podchodzenia do laba CCIE Enterprise Infra/Wireless jest zdany egzamin ENCOR, a konwersja ze starego CCNP na nowy wydaje się nie spełniać tego warunku.
Hej,
Jak dobrze patrzę w Migartion Toolu to obecnie jeżeli mam zdane tylko ROUTE (300-101) to nie otrzymuje żadnego certyfikatu w nowej ścieżce, dopiero po zdaniu przed 24 Lutym kolejnego SWITCH (300-115) zostanie to przemianowane na nowe \”Cisco Certified Specialist – Enteprise Core\”. Wtedy po 24 lutym zamiast TSHOOT (300-135) który już nie będzie dostępny zdam sobie \”300-435 ENAUTO\” i dostane pełne CCNP Enterprise ?
Dokładnie! Widać, że Cisco traktuje parę ROUTE + SWITCH jako ekwiwalent ENCOR. Zatem w takiej sytuacji po wejściu zmian wystarczy zdać dowolny egzamin kompozytowy aby uzyskać CCNP Enterprise.
CCNP R&S kończy mi się w maju przyszłego roku. Co będę musiał zrobić żeby go recertyfikować na nowych zasadach, czy też lepiej pójść w styczniu na TSHOT i mieć spokój na 3 lata?
Cześć Adan. Aby recertyfikować przekonwertowany CCNP R&S (czyli CCNP Enterprise) będziesz musiał zdać:
– dowolny egzamin core na poziomie Professional, lub
– dowolne dwa egzaminy concentration na poziomie Professional, lub
– dowolny lab na poziomie Expert.
Tak jak napisałeś, największy sens miałaby recertyfikacja za pomocą TSHOOTa 🙂
Cześć!
A czy da radę zdać CCNP TSHOOT bez SWITCH i ROUTE? Wtedy wg migration toola wystarczy zdać ENCOR.
Cześć Dorota! Wiesz… w teorii da się zrobić wszystko 😉 Fakty są jednak takie, że egzamin TSHOOT dośc mocno się opiera na zagadnieniach omówionych w toku nauki do ROUTE oraz SWITCH. Jeżeli ktoś ma te zagadnienia dobrze opanowane to Twój plan jest dobry.
Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że jest bardzo dobry bo sam taki mam ;D Niestety pozwoliłem wygasnąć mojemu CCNP R&S i zmiany w certyfikacji są mi bardzo na rękę. Obecnie planuję zdać TSHOOT do końca tego roku, a następnie ENCOR. No i w dalszej perspektywie kto wie… lab CCIE Enterprise Infrastructure? 😉
Jeśli posiadam CCNP R&S i CCDP to po 24 lutego będe miał tylko jeden certyfikat?
Cześć August. Tak, po 24 lutego otrzymasz CCNP Enterprise, a za Twój CCDP dostaniesz od Cisco badge potwierdzający posiadanie wiedzy o Designie na poziomie Professional. Także będziesz w posiadaniu jednego certyfikatu i jednego badge\’a.
Cześć,
a co w przypadku, gdy obecnie ma się zdany egzamin CCNA Security 210-260, ale nie ma się certyfikatu ponieważ żeby go otrzymać trzeba mieć jeden z poniższych:
CCENT, CCNA R&S, lub any CCIE?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Cześć Marlon! Za sam zdany egzamin CCNA Security Cisco da Ci badge. Trochę mało, prawda? Zdecydowanie rekomenduję zdać przed 24 lutego przynajmniej CCENT! Twoja sytuacja będzie wtedy następująca:
1. Przed 24 lutego będziesz w posiadaniu:
– certyfikatu CCENT
– certyfikatu CCNA Security
2. Po konwersji (po 24 lutego) będziesz w posiadaniu:
– certyfikatu CCNA (tego \”nowego\”)
– badge\’a potwierdzającego znajomość Security na poziomie Associate
Mam nadzieję, że wszystko jasne? 🙂
Damian,
dziękuję za szybką i merytoryczną odpowiedź. Wszystko już jest jasne; zamierzam zdać CCENT zgodnie z Twoją rekomendacją:)
Cieszę się, że mogłem pomóc 🙂 Pozdrawiam!
Czy w tym nowym egzaminiku ktory wyglada na mieszanke CCENT i marketingu… nie ma OSI???
Spostrzegawcze oko 🙂 Przeglądając blueprint też na to zwróciłem uwagę. Owszem, OSI tam się nie pojawia. Natomiast nie wyobrażam sobie aby nie było częścią egzaminu i procesu przygotowania do niego. W ogóle zauważmy jak bardzo \”kompaktowy\” stał się blueprint – jest wiele ogólnie opisanych zagadnień, sam blueprint jest krótszy od \”starego\” CCNA.
Według mnie jest jeszcze za wcześnie aby wyciągać wnioski na podstawie tego blueprintu. Poczekajmy na Official Cert Guide.
Według mnie posiadacze różnych CCNA stracą na tym ponieważ po prosty dany certyfikat nie będzie już istniał a zostanie to wszystko nazwane CCNA. Przykładowo gdy ktoś ma CCNA: R&S, Security, Wireless to z trzech certyfikatów zrobi się tylko jeden, CCNA po prostu.
Ponadto posiadacze certyfikatu CCENT nie otrzymają nic w zamian, chyba że tego badga.
Ja przykładowo w zeszłym roku zdobyłem CCDA (żeby go otrzymać należy mieć aktywny CCNA). Teraz w zamian tego otrzymam nowy CCNA a zamiast CCDA \”odznake\” -badge. Czy wartość badga jest porównywalna z certyfikatem ?
Wg mnie w CV wpis o posiadaniu certyfikatu CCDA wydany przez cisco ma większą wartość niż posiadanie \”badga\”.
W chwili obecnej myślę że nie opłaca się zdawać CCDA oraz różnych ścieżek CCNA a uczyć się technologii po prostu.
Druga kwestia to OPŁATY nowych egzaminów. Przypuszczam że cisco też będzie chciało je zmienić.
Jak najbardziej uzasadnione obawy. Sam zresztą \”oberwę\” w tym kontekście – posiadam CCNA R&S, CCNA Wireless, CCNA Security i CCDA. Zmiany zostawią mnie z samym CCNA i trzema badgami: Wireless, Security oraz Design.
Zgadzam się, że certyfikat wygląda lepiej niż jakaś odznaka i wiele osób na pewno na tym ucierpi i im się to nie spodoba. Z drugiej strony ludzie, któzy dopiero wchodzą w certyfikację będą mieli o wiele prostsze życie.
Cisco według mnie stało się zakładnikiem sytuacji, którą sami stworzyli – zbyt skomplikowanego portfolio certyfikacyjnego. Zaproponowane zmiany powiedzmy, że są najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji. No ale ja osobiście z zamiany certyfikatów na odznaki zadowolony nie będę.
Co do opłat – też czekam z niecierpliwością na informacje o cenach. Dotychczas aby zdać taki CCNP R&S trzeba było 3 egzaminy. W przy[adku CCNP Security, Wireless… – nawet 4 egzaminy. Po zmianach będą to już tylko dwa więc zdziwiłbym się gdyby Cisco nie podwyższyło cen samych egzaminów.
Po zmianach, żeby podejść do egzaminu CCNP Security muszę zdobyć po drodze jakiś inny certyfikat ?
Cześć Sylwester! Nie, Cisco znosi jakiekolwiek wymogi wstępne jeśli chodzi o certyfikację na poziomie Professional.
Witam, mam takie pytanie, aktualnie posiadam aktywny certyfikat CCNP R&S, aby go przedłużyć zdałem egzamin ROUTE 300-101 w październiku 2017, czy mogę zdać ponownie ten egzamin powiedzmy styczeń 2020, aby ponownie go przedłużyć
Cześć Andrzej. Odpowiem krótko – tak 😉
Cześć,
mam pytanie o certyfikację, na studiach zrobiłem kilka certyfikatów w ramach akademii Cisco NetAcad, a dokładnie:
– CCNA Exploration 1: Network Fundamentals
– CCNA Exploration 2: Routing Protocols and Concepts
– CCNA Exploration 3: LAN Switching and Wireless
– CCNA Security
1. Czy certyfikaty są równoznaczne z \”klasycznie\” zdanymi CCNA?
2. Czy po zmianach zostaną przekonwertowane na \”nowe\” CCNA i otrzymam od Cisco badge?
3. Czy mając te certyfikaty mogę podejść do CCNP 300-115 SWITCH ?
Cześć – pytanie czy to faktycznie były certyfikaty czy tylko świadectwa ukończenia kursów? Zrobienie trzech modułów CCNA Exploration albo kursu CCNA Security w ramach Akademii Cisco nie jest równoznaczne z uzyskaniem certyfikatów. Aby je otrzymać trzeba podejść do egzaminu certyfikacyjnego, po którego zdaniu otrzymasz papierowy certyfikat pocztą. Jeżeli nie miało to miejsca to jednocześnie nie możesz podchodzić do CCNP R&S na obecnych zasadach. Polecam poczekać do lutego i podejść do CCNP na nowych zasadach 🙂 Mam nadzieję, że pomogłem!
Cześć,
Na stronie cisco ( https://www.cisco.com/c/en/us/training-events/training-certifications/exams/current-list.html#~certification-exams) nie widzę informacji nt. certyfikatu 300-401 , jako CCNP Core jest natomiast 350-401. Czy wiesz coś na ten temat? Chciałbym przygotować się do ccnp core, a w internecie jest książka do 300-401 i 350-401…
Cześć Damian. Egzamin 300-401 nie istnieje. Mógłbyś podesłać wspomnianą książkę do tegoż egzaminu? W portfolio są dwa egzaminy o podobnych numerach:
300-410 ENARSI
359-401 ENCOR
Do każdego będą dostępne książki o takich samych oznaczeniach kodowych.
Cześć,
Czy są już jakieś materiały pod nowy egzamin CCNA? Mam na myśli książki. Pozostał nie cały miesiąc do końca zmiany zakresu egzaminu a ja też nie chcę zaliczyć tego na gotowych odpowiedziach a chyba nie wyrobię się z podejściem do tego.
Pozdrawiam
Cześć Marcin! Tak, wyszły już książki, mamy je już nawet na naszej \”NSS-owej\” półce 🙂
Wyszedł pojedynczy tom:
https://amzn.to/37VfwV2
Są też dostępne dwa cieńsze tomy zamiast jednego opasłego:
https://amzn.to/37SpXIK
https://amzn.to/32js3QY
Żeby formalności stało się zadość to informuję, że powyższe linki są afiliacyjne. Kupując za ich pośrednictwem wspierasz naszą działalność, a nic Cię to nie kosztuje 🙂