Certyfikacja Nokii (Alcatel-Lucent) – NRS I

Dodaj komentarz | , autor: Rafał Rudewicz

PODAJ TO

Zaczynając swoją przygodę z sieciami komputerowymi posiadamy do wyboru wiele ścieżek certyfikacyjnych prowadzonych przez różnych producentów sprzętu. Prawie każdy zna szkolenia Cisco CCNA, CCNP czy wyjątkowo prestiżowy CCIE. Wielu słyszało również o szkoleniach Junipera, kilku pewnie obiło się o uszy o ścieżce Huawei’a. Jednakże te szkolenia skupiają się głównie na sieciach typu enterprise i nic w tym dziwnego, że pozycja Cisco w tym segmencie jest znacząca i niezaprzeczalna. Nawet przeglądając oferty pracy dla inżynierów sieciowych w wymaganiach znajdziesz jeden z poziomów zaawansowania zdefiniowany przez Cisco lub ich ekwiwalent.

Jest jednak jedna specyficzna branża ,w której udziały Cisco nie są już tak znaczące, ba można śmiało powiedzieć, że przestają się liczyć w tym segmencie. W takim wypadku jeśli chciałbyś wejść w branżę telco to jakim szkoleniem warto się zainteresować? Jedną z mocniej ugruntowanych ścieżek jest Service Routing Certification (SRC) od Nokii (wcześniej Alcatel-Lucent).

Entry-levelem dla tego vendora jest Network Routing Specialist I (NRS I). W celu uzyskania tego tytułu należy zdać egzamin Nokia Scalable IP Networks 4A0-100 będący odpowiednikiem CCNA. W odróżnieniu od szkolenia Cisco które jest napisane językiem bardzo przystępnym, można śmiało powiedzieć, że jest napisany tak, aby każdy średnio rozgarnięty John był w stanie przyswoić ten materiał w ciągu 4 semestrów akademii, Nokia oferuje szkolenia bardzo mocne technicznie bez zbędnego wodolejstwa oraz kolorowania, praktycznie sama esencja sieci.

Jakie zagadnienia pokrywa egzamin?

Lista zagadnień może i nie jest zbyt długa, ale pokrywa naprawdę szerokie spektrum tematyczne:

 1. Wprowadzenie do sieci komputerowych, historia, podstawy
 2. Wprowadzenie do rodziny urządzeń sieciowych Nokii, zapoznanie z CLI oraz procesem bootowania systemu
 3. Szczegółowe omówienie warstwy danych
 4. Technologie warstwy 2 LAG, STP, VLANS
 5. Adresacja IP oraz wszystko z nią związane VLSM, CIDR itp.
 6. Omówienie protokołów warstwy 3 (ICMP, DHCP, NAT i PAT, fitrowanie pakietów) oraz ARP’a
 7. Omówienie warstwy transportowej, porównanie TCP i UDP
 8. Protokoły routingu statycznego i dynamicznego na przykładzie OSPF’a
 9. Podstawy BGP
 10. Podstawy MPLS
 11. Podstawy konfiguracji sieci MPLS oraz MPLS-VPN VPWS, VPLS i VPRN.

Nie bez znaczenia jest fakt, że wszystkie technologie wykorzystywane przez Nokię oraz omówione w tym kursie zostały zdefiniowane prze IEEE, co oznacza, że nie ma tu żadnych własnościowych technologii. Wiedzę zdobytą ucząc się do egzaminu będziesz mógł wykorzystać przy okazji pracy z urządzeniami każdego innego vendora dostępnego na rynku.

Przygotowanie do egzaminu

Przygotowanie do egzaminu jest możliwe na dwa sposoby. Możemy zapisać się na 4-dniowe szkolenie w pigułce organizowane przez Nokia EDU, jednakże ilość przerabianego materiału jest szczególnie dla osób nie mających wcześniej styczności z sieciami przytłaczająca. I nie oszukujmy się, również dla osób mających już trochę doświadczenia wiele zagadnień będzie zupełnie nowych. Drugim ze sposobów jest zakup książki, tak zwanego self-study której oficjalna cena to 49$. Materiał jest solidnie przygotowany i logicznie poukładany. Nie natrafisz tu na odniesienia do zagadnień które będziesz omawiał dopiero później jak to ma miejsce np. w cert-guidach Cisco. Treści jest również więcej niż jest to przekazywane podczas szkolenia, jednakże nie mamy dostępu do laba, a jak wiadomo dostęp do CLI to jest to co tygryski lubią najbardziej.

Laby, Laby, Laby

Jak już wiesz, aby zdać egzamin i uzyskać tytuł NRS I nie będziesz musiał wykazać się umiejętnościami konfiguracji oraz pracy z poziomu CLI (ani żadnego innego kontaktu z urządzeniami). Jednakże nie po to przygotowujesz się do branżowego, nie ukrywajmy niszowego certyfikatu aby wpisać go sobie tylko na LinkedIN jak achievement. Dostęp do laba można uzyskać w dwojaki sposób. Możemy zapisać się do oficjalnego laba Nokii gdzie czekają już prekonfigurowane scenariusze pozwalające przećwiczyć wszystkie scenariusze zawarte w kursie oraz zawarte w książce. Drugim jest zdobycie vSIM *.qcow2 obrazu SR OS do zamontowania jako emulowany KVM/QUEMU w UnetLabie lub GNS 3.

Jak wygląda sam egzamin?

Egzamin Alcatel-Lucent Scalable IP Networks #4A0-100 jest egzaminem teoretycznym w języku angielskim który twa 75 minut i sprawdza Twoją wiedzę w około 50-70 pytaniach. Nie znajdziesz tutaj żadnych symulacji, nie będziesz musiał nic skonfigurować czy bawić się w przeciąganie i dopasowywanie obrazków. Pytania są wyłącznie teoretyczne i zawierają zwykle od 4 do 6 możliwych odpowiedzi. Jeśli zadanie wymaga zaznaczenia więcej niż jednej odpowiedzi otrzymasz informację ile opcji należy zaznaczyć. Pamiętaj, że pytania mogą być podchwytliwe np. poproszą Cię o zaznaczenie odpowiedzi która nie pasuje do danego zagadnienia. Każde pytanie wymaga zaznaczenia odpowiedzi zanim przejdziesz do kolejnego, nie ma opcji powrotu, jednak jeśli solidnie się przygotujesz nie powinieneś spędzić więcej niż 30 sekund nad pojedynczym zagadnieniem.
Zaliczenie uzyskuje się po osiągnięciu 80% pozytywnych odpowiedzi.

Czego spodziewać się na egzaminie?

Na egzaminie możesz spodziewać się oprócz pytań stricte dotyczących technologii również podstawowych pytań o historię Internetu (hello ARPANET), model ISO/OSI czy organizacje zarządzające adresacją IP oraz standardami sieciowymi. Jeśli chodzi o część techniczną pytań jest ona zdecydowanie bardziej wymagająca od certyfikacji Cisco, nie ze względu na zawiłą budowę pytań, a ich szczegółowość. Typowe pytanie to np:

 • Czym są i czym się różnią domeny kolizyjne od rozgłoszeniowych?
 • Czym jest i czym się różni full duplex od half duplex?
 • Co to jest SONET/SDH lub ATM?
 • Co to jest PPP? Jaka wygląda jego nagłówek?
 • Na jakiej podstawie wybierana jest preferowana trasa routingu?
 • Jakie parametry muszą być zgodne, aby nawiązać relacje sąsiedztwa w OSPF?
 • Masz sieć 192.168.100.0 z maską 255.255.255.0, utwórz 8 podsieci.
 • Co to jest LAG?
 • Co to jest MPLS VPN i jakie są rodzaje obsługiwane przez routery 7750?
 • Co to jest SAP? Ile SAP’ów może być przypisanych do pojedynczego portu?

Oprócz pytań technicznych należy oczekiwać również pytań dotyczących produktów Nokii. W końcu to oni potwierdzą, że jesteś nie tylko specjalistą z zakresu sieci, ale również umiesz całkiem nieźle posługiwać się ich sprzętem.

Bądź gotowy odpowiedzieć na pytania w stylu:

 • Jakie routery wchodzą w skład rodziny 7750 SR? Czym się różnią od siebie?
 • Co to jest data/control plane?
 • Co oznaczają skróty CPM, CFM, IOM, MDA ? Jaka jest ich funkcja i za co są odpowiedzialne?
 • Jaką ścieżkę podąża pakiet z ingress portu do egress portu?
 • Do czego służą pliki boot.ldr, bof.cfg, TiMOS-m.n.Y.z, config.cfg?
 • Ile kart flashowych posiada każdy router? Gdzie znajduję się bieżąca konfiguracja?
 • Co to jest log-id? Jakie są predefiniowane warianty?
 • Jak poruszać się pod drzewie komend?
 • Do czego służy interfejs System?
 • Opisz podstawy proces bootowania.

Oczywiście wymienione pytania nie pokrywają nawet w małym stopniu zagadnień które pojawią się na egzaminie. Jednak dadzą Ci drobny przedsmak czego możesz się spodziewać. Z własnego doświadczenia mogę z czystym sumieniem polecić pracę na sprzętach Nokii. Tak przyjemnego i łatwego w użyciu CLI mogą tylko pozazdrościć pozostali producenci. Również rosnące ostatnimi czasy udziały Nokii w segmencie MPLS core zdecydowanie zachęcają do zapoznania się z tym sprzętem i ich certyfikacją.

O autorze

Rafał Rudewicz

Zawodowo analityk sieciowy w Nokii, prywatnie blogger w innasiec.pl oraz fan seriali Netflixa i zapalony gracz. Na co dzień zajmuję się zagadnieniami z zakresu IP/MPLS dla jednego z największych ISP w Holandii.

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN BLOG?
Dołącz do moich subskrybentów, a nie przegapisz kolejnych ciekawych artykułów!

Nie ujawnię nikomu Twojego adresu. Zero spamu.
Rafał RudewiczCertyfikacja Nokii (Alcatel-Lucent) – NRS I